e

Archive

15th Joakimfest 2020 + -
Curator:
  • Slobodan Savić, theatre critic

 

  • It’s All Gustav’s Fault – concept and direction by Kokan Mladenović / Theatre “Kosztolányi Dezső” (Serbia)
  • Why Does Herr R. Run Amok? – Rainer Werner Fassbinder, Michael Fengler, directed by Bobo Jelčić / Yugoslav Drama Theatre (Serbia)
  • Who Killed Janis Joplin? – concept and direction by Sonja Petrović / Serbian National Theatre (Serbia)
  • The Wound Philoctetes – inspired by the work of Heiner Müller, directed by Boris Krastev / Theatre Laboratory Sfumato, Sofia (Bulgaria)
  • A Doll’s House – Henrik Ibsen, directed by Botond Nagy / Hungarian Theatre of Cluj (Romania) *
  • Animal Farm – based on a novel by George Orwell, dramatized and directed by Ljupčo Georgievski / National Theatre “Anton Panov,” Strumica (North Macedonia) *

*Note: due to the aggravating circumstances caused by the COVID-19 virus pandemic, the performances A Doll’s House and Animal Farm canceled their participation in the 15th Joakimfest.

Jury:
  • Andrei Măjeri – theatre director (Romania), president of the jury
  • Dr. Ivanka Apostolova Baskar – program producer, visual dramaturge and associate professor (North Macedonia)
  • Nikola Milojević – actor (Serbia)
The best performance:
  • Why Does Herr R. Run Amok? – Rainer Werner Fassbinder, Michael Fengler, directed by Bobo Jelčić / Yugoslav Drama Theatre (Serbia)
14th JoakimInterfest 2019 + -
Curator:
  • Slobodan Savić, theatre critic

 

  • The Picture of Dorian Gray – Oscar Wilde, directed by Stajko Đurđev / Drama Theatre “Nikola Vaptsarov”, Blagoevgrad (Bulgaria)
  • Tartuffe – inspired by Molière’s work, author project by Igor Vuk Torbica / Serbian National Theatre / Sombor National Theatre (Serbia)
  • Hasanaginica – based on the play by Ljubomir Simović, directed by András Urbán / Novi Sad Theatre / Újvidéki Színház (Serbia)
  • Medea’s Boys – inspired by Euripides’ Medea, written and directed by Andrei Măjeri / Apollo 111 Theatre, Bucharest (Romania)
  • A Party for Boris– Thomas Bernhard, directed by SnežanaTrišić / Prešeren Theatre Kranj and Ptuj City Theatre (Slovenia)
  • Who’s Afraid of Virginia Woolf? – Edward Albee, directed by Lenka Udovički / Theatre Ulysses Brijuni / Belgrade Drama Theatre (Croatia / Serbia)

 

Jury:
  • Petar Denchev, director (Bulgaria) – president of the jury
  • Tomislav Čadež, theatre critic (Croatia)
  • Anđelka Nikolić, director (Serbia)

 

The best performance:
  • Medea’s Boys – inspired by Euripides’ Medea, written and directed by Andrei Măjeri / Apollo 111 Theatre, Bucharest (Romania)
13th JoakimInterfest 2018 + -
Curator:
  • Miloš Latinović, author and general manager of BITEF

 

  • A Month in the Country – Ivan Sergeyevich Turgenev, directed by Boris Leonidovich Milgram / Perm Academic Theatre-Theatre,Perm (Russia)
  • Correspondence 1979, based on the work of Borislav Pekić, dramatization by Borislav Mihajlović Mihiz, directed by Gorčin Stojanović / Zvezdara Theatre (Serbia)
  • The Last Moons – Furio Bordon, directed by Dušan Mlakar / Koper Theatre (Slovenia)
  • Refugee – written and directed by Milan Dragičević / Sudbina Theatre Company, Greenfield (USA)
  • The Meeting Point – Dušan Kovačević, directed by Marko Misirača / National Theatre of the Republic of Srpska, Banja Luka (Republika Srpska, BiH)
  • The Constitution – Ante Tomić and Rajko Grlić, directed by Vinko Brešan / Satirical Theatre Kerempuh (Croatia)
Jury:
  • Zijah Sokolović, actor and director (Bosnia and Herzegovina) – president of the jury
  • Ivana Vujić, director (Serbia)
  • Jelena Janjatović, costume designer (Serbia)

 

The best performance:
  • The Constitution – Ante Tomić and Rajko Grlić, directed by Vinko Brešan / Satirical Theatre Kerempuh (Croatia)
12th JoakimInterfest 2017 + -
Curator:
  • Miloš Latinović, author and general manager of BITEF

 

  • Illusions – Ivan Viripaev, directed by Tatjana Mandić Rigonat / Cultural Institution “Vuk Karadžić” (Serbia)
  • Two – Jim Cartwright,directed by Robert Talarczyk / KOREZ Theatre Katowice (Poland)
  • Shakespeare, Sonnet 66 – inspired by Shakespeare’s sonnet 66, directed by Kokan Mladenović / Hungarian State Theatre „Csiky Gergely” Timişoara (Romania)
  • Soldiers – Vladimir Zherebtsov, directed by Aleksandr Suchkov / Russian Academic Drama Theatre, Yoshkar-Ola (Russia)
  • Hypnosis of One Love – written and directed by Dušan Kovačević / Zvezdara Theatre (Serbia)
  • Freud’s Last Session – Mark St. Germain, directed by MarkoTorjanac / Planet Art Theatre, (Croatia)
  • Tartuffe – Jean-Baptiste Poquelin Molière, directed by Vencislav Asenov / Drama and Puppet Theatre, Vratsa (Bulgaria)

 

Jury:
  • Radmila Živković, actress (Serbia) – president of the jury
  • Đorđe Milosavljević, playwright and screenwriter (Serbia)
  • Sladjana Kilibarda, director (Croatia)

 

The best performance:
  • Shakespeare, Sonnet 66 – inspired by Shakespeare’s sonnet 66, directed by Kokan Mladenović / Hungarian State Theatre „Csiky Gergely” Timişoara (Romania)
11th JoakimInterfest 2016 + -
Curator:
  • Željko Jovanović, theatre critic

 

  • Sons Die First – Mate Matišić, directed by Marko Misirača / National Theatre of the Republic of Srpska, Banja Luka (Republika Srpska, BiH)
  • A Midsummer Night’s Dream – William Shakespeare, directed by Pierre Walter Politz / Princely-Serbian Theatre Kragujevac (Serbia)
  • In Agony – based on Miroslav Krleža’s eponymous play, author project by Nela Kocsis, Ozren Grabarić and Darko Stazić / Touring Theatre and Ribnjak Stage, Zagreb (Croatia)
  • The Sunset Limited – Cormac McCarthy, directed by Vojislav Brajović / Zvezdara Theatre Belgrade (Serbia)
  • Coffee and Cigarettes – Greetings from Belgrade, inspired by the Jim Jarmusch film, written and directed by Mia Knežević / Atelje 212 (Serbia)
  • My Child – Stojan Srdić, directed and adapted by AnaĐorđević / Belgrade Drama Theatre (Serbia)
  • Natasha’s Dream – Yaroslava Pulinovich, directed by Malogrzata Siuda / Polish Theatre in Bielsko-Biala (Poland)
  • We Are the Ones Our Parents Warned Us About – Tanja Šljivar, directed by Mirjana Karanović / Bosnian National Theatre Zenica / Chamber Theatre 55 Zagreb (Bosnia and Herzegovina / Croatia)

 

Jury:
  • Miloš Latinović, writer and general manager of BITEF (Serbia) – president of the jury
  • Goran Cvetković, director and theatre critic (Serbia)
  • Maja Izetbegović, actress (Bosnia and Herzegovina)

 

The best performance:
  • We Are the Ones Our Parents Warned Us About – Tanja Šljivar, directed by Mirjana Karanović / Bosnian National Theatre Zenica / Chamber Theatre 55 Zagreb (Bosnia and Herzegovina / Croatia)
10th JoakimInterfest 2015 + -
Curator:
  • Željko Jovanović, theatre critic

 

  • Cain’s Scar – dramatization by Spasoje Ž. Milovanović, based on the novel by Dejan Stojiljković and Vladimir Kecmanović, directed by Jug Radivojević / Šabac Theatre (Serbia)
  • Carp Spawning – Aleksandar Popović, directed by Egon Savin / National Theatre of the Republic of Srpska (Republika Srpska BiH)
  • Crack – Ivana Simić Bodrožić, dramatization and direction: Lajla Kaikčija / Bosnian National Theatre Zenica (Bosnia and Herzegovina)
  • Tribes – Nina Raine, directed by Slavica Knežević / Planet Art / Exit Theatre Zagreb (Croatia)
  • Life Stands Still, Life Goes On – Filip Vujošević, directed by Jelena Bogavac / Bitef Theatre (Serbia)
  • Princip the Superstar (Sleepwalkers) – author project by Nebojša Bradić / Princely-Serbian Theatre (Serbia)
  • Palilula Novel – based on the play Behind God’s Back by Branislav Nušić, directed by Egon Savin / Belgrade Drama Theatre (Serbia)

 

Jury:
  • Dragana Varagić, actress and professor (Serbia)
  • Pierre Walter Politz, director (Germany)
  • Trajče Kacarov, dramaturge (North Macedonia)

 

The best performance:
  • Cain’s Scar – dramatization by Spasoje Ž. Milovanović, based on the novel by Dejan Stojiljković and Vladimir Kecmanović, directed by Jug Radivojević / Šabac Theatre (Serbia)
9th JoakimInterfest 2014 + -
Curator:
  • Goran Cvetković, theatre critic

 

  • The Government Inspector – Nikolai Vasilievich Gogol, directed by Dražen Ferenčina / Virovitica Theatre / Tuzla National Theatre (Croatia / Bosnia and Herzegovina)
  • “They SUFFERED” – Milena Depolo / Boban Skerlić, directed by Boban Skerlić / Belgrade Drama Theatre (Serbia)
  • A Doll’s House (Nora) – Henrik Ibsen, directed by Nebojša Bradić / National Theatre of the Republic of Srpska (Republika Srpska BiH)
  • Rhinoceros – Eugene Ionesco, directed by Snežana Trišić / National Theatre Kikinda (Serbia)
  • Encounter – Nina Mitrović, directed by Primož Bebler / Slovene National Theatre Nova Gorica (Slovenia)
  • Our Class – Tadeusz Słobodzianek, directed by Vladimir Milčin / Theatre for Children and Youth – Skopje (North Macedonia)
  • The Handyman – Ronald Harwood, directed by Dino Mustafić / Bosnian National Theatre Zenica (Bosnia and Herzegovina)
  • Cabaret Nušić – Dimitrije Kokanov, based on plays by Branislav Nušić, directed by Jovana Tomić / National Theatre of Timočka Krajina “Zoran Radmilović” in Zaječar (Serbia)

 

Jury:
  • Zlatko Paković, director, critic, writer (Serbia) – president of the jury
  • Marko Sosič, writer and director – (Italy)
  • Isidora Rajković, actress – (Serbia)

 

The best performance:
  • Our Class – Tadeusz Słobodzianek, directed by Vladimir Milčin / Theatre for Children and Youth – Skopje (North Macedonia)
8th JoakimInterfest 2013 + -
Curator:
  • Goran Cvetković, theatre critic

 

  • The Origin of the World – Soeren Voima, directed by Knut Weber / Stadttheatre Ingolstadt (Germany)
  • One Flew Over the Kosovo Theatre – Jeton Neziraj, directed by Blerta Neziraj / Qendra Multimedia Priština (Kosovo)
  • The Devil Itself Pas-sport Szeged/Segedin – the second part of the trilogy Passport directed by András Urbán / Theatre “Kosztolányi Dezső,” Subotica (Serbia)
  • Why the Kitchen – Peter Handke, directed by Mladen Matreić / National Theatre of the Republic of Srpska (Republika Srpska)
  • Absurd Person Singular by Alan Ayckbourn, directed by Primož Bebler / Šabac Theatre (Serbia)
  • Scratching or How My Grandmother Killed Herself by Tanja Šljivar, directed by Selma Spahić / Bosnian National Theatre Zenica (Bosnia and Herzegovina)
  • The Erased-25-671 text by Marinka Poštrak, directed by Oliver Frljić / Prešeren Theatre Kranj (Slovenia)
  • The Judgment of Richard Richter – dramatization by Darko Lukić based on the novel by Igor Štiks, directed by Boris Liješević / Yugoslav Drama Theatre Belgrade / The MESS International Theatre Festival Sarajevo

 

Accompanying programme:
  • The Siege and Fall of Constantinople 1453 by Mihailo Kritovul, text translated by Dejan Acović, adaptation by Goran Marković / Princely-Serbian Theatre / DunavFest / with the participation of Mirko Babić and the “Liceum”choir.

 

Jury:
  • Vladimir Milčin, director (North Macedonia) – president of the jury
  • László Keszég, directo (Hungary)
  • Goran Marković, director and writer (Serbia)

 

The best performance:
  • Scratching or How My Grandmother Killed Herself by Tanja Šljivar, directed by Selma Spahić / Bosnian National Theatre Zenica (Bosnia and Herzegovina)
7th JoakimInterfest 2012 + -
Curator:
  • Goran Cvetković, theatre critic

 

  • Workers Die Singing – Olga Dimitrijević, directed by Anđelka Nikolić / HeartefactFund / Bitef Theatre (Serbia)
  • Waiting for Godot – Samuel Beckett, directed by Vladimir Milčin / Theatre Turkish Drama, Skopje (North Macedonia)
  • Letter from 1920 – author project by Oliver Frljić inspired by the eponymous short story by Ivo Andrić / Bosnian National Theatre Zenica (Bosnia and Herzegovina)
  • Working Class Chronicles – Petar Mihajlović, adapted and directed by Ana Đorđević / National Theatre of the Republic of Srpska (Republika Srpska)
  • Can’t Escape Sundays – Tena Štivičić, directed by Slađana Kilibarda / National Theatre “Toša Jovanović”, Zrenjanin (Serbia)
  • The Kreutzer Sonata – Leo Nikolayevich Tolstoy, directed by Nancy Harris and Vlado Kerošević / Theatre Cabaret Tuzla (Bosnia and Herzegovina)
  • Therapy – Jordan Cvetanović, directed by Gordana Gadžić / Rugantino Theatre (Croatia)
  • Marat/Sade – Peter Weiss, directed by András Urbán / Novi Sad Theatre / Újvidéki Színház (Serbia)
  • The Golden Dragon – Roland Schimmelpfennig, directed by Janus Kica / Slovene Permanent Theatre in Trieste (Italy)
  • How Much Is Pâté? – Tanja Šljivar, Snežana Trišić, Atelje 212 (Serbia)

 

Accompanying programme:
  • One Man, Two Guvnors – Richard Bean, directed by Nebojša Bradić / Princely-Serbian Theatre

 

Jury:
  • Đurđija Cvetić, actress (Serbia) – president of the jury
  • Martin Kočovski, director (North Macedonia)
  • Primož Bebler, director (Slovenia)

 

The best performance:
  • Marat/Sade – Peter Weiss, directed by András Urbán / Novi Sad Theatre / Újvidéki Színház (Serbia) 2013.
6th JoakimInterfest 2011 + -
Curator:
  • Dragan Jakovljević, director

 

  • Genocide 21 – Ljubiša Georgievski, directed by Vladlen Aleksandrov / Drama Theatre Skopje (North Macedonia)
  • Belvedere – Ana-Maria Bamberger, directed by Dan Tudor / “Alexandru Davila” Theatre Pitești (Romania)
  • Jovča – Borisav Stanković, directed by Jug Radivojević / Šabac Theatre (Serbia)
  • A Picasso – Jeffrey Hatcher, directed by Ljiljana Todorović / The Sarajevo War Theatre (Bosnia and Herzegovina)
  • Red – based on Orhan Pamuk’s novel My Name is Red, directed by Martin Kočovski / NETA – New European Theatre Action, Ex Ponto Festival (Slovenia), Primorska Summer Festival (Slovenia), the International Theatre Festival MESS (Sarajevo, Bosnia and Herzegovina), the Small Drama Theatre (North Macedonia), BM Production (North Macedonia), Montenegrin National Theatre (Montenegro)
  • Three Sisters – Anton Pavlovich Chekhov, directed by Ivana Vujić / Bitef Theatre (Serbia)
  • Night of Miracles – Samuel Beckett, Sławomir Mrożek and Eugène Ionesco, directed by Alexander Morfov / “Ivan Vazov” National Theatre (Bulgaria)
  • The Chairs – Eugene Ionesco, directed by Ljupčo Georgievski / Small Drama Theatre – Bitola (North Macedonia)
  • Lost in the Stars – Semyon Zlotnikov, directed by Borislav Chakrinov / Drama and Puppet Theatre from Vratsa (Bulgaria)
  • The Damned Yard – based on a novel by Ivo Andrić, directed by Nebojša Bradić / Virovitica Theatre (Croatia), Tuzla Cabaret Theatre (Bosnia and Herzegovina), Užice National Theatre(Serbia)

 

Accompanying programme:
  • Yes, Those Were the Days! – cabaret performance by Nebojša Dugalić and Boris Pingović

 

Jury:
  • Nina Mazur, critic and professor (Germany) – president of the jury
  • Boro Drašković, director and professor (Serbia)
  • Oleg Leonidovich Orlov, director and professor (Russia)
  • Yuri Yushkevich (Ukraine)
  • Slavko Milanović, dramaturge (Serbia)

 

The best performance:
  • Red – based on Orhan Pamuk’s novel My Name is Red, directed by Martin Kočovski / NETA – New European Theatre Action, Ex Ponto Festival (Slovenia), Primorska Summer Festival (Slovenia), the International Theatre Festival MESS (Sarajevo, Bosnia and Herzegovina), the Small Drama Theatre (North Macedonia), BM Production (North Macedonia), Montenegrin National Theatre (Montenegro)
5th JoakimInterfest 2010 + -
Curator:
  • Dragan Jakovljević, director

 

  • Pioneers in Ingolstadt – Marieluise Fleißer, directed by Ivana Vujić / Princely-Serbian Theatre from Kragujevac, (Serbia)
  • Red Magic – Michel de Ghelderode, directed by Vladimir Milčin / Theatre “Anton Panov” – Strumica, (North Macedonia)
  • Romanian Patriotism – Mircea Ştefănescu, directed by Dan Tudor / “Alexandru Davila” Theatrein Pitesti, Romania
  • Dreaming of Flight – Mikhail Afanasyevich Bulgakov, directed by Nikolaj Poljakov / Drama and Puppet Theatre – Vratsa (Bulgaria)
  • I try to fly! – written and directed by Gianfranco Berardi / Berardi Casolari Company, Theatre Stabile Calabria, International Festival Castel dei Mondi, Associazione Musicale Auditorium, Rome, (Italy)
  • A Midsummer Night’s Dream – William Shakespeare, directed by Zoltan Puskas / Novi Sad Theatre – Újvidéki Színház, Novi Sad (Serbia)
  • All About Love – Oleksandr Oles, directed by Aleksey Kuzhelney/ “Suzirya” Theatrical Art Studio, Kiev, (Ukraine)
  • Miss Julie – August Strindberg, directed by Gradimir Goajer / Sarajevo National Theatre (Bosnia and Herzegovina)
  • The Tale of Ivan vs Ivan – Nikolai Gogol, directed by Aleksandar Lukač / Talk is Free Theatre, Barrie (Canada)

 

Accompanying programme:
  • Under the Roof – St. Petersburg Theatre – St. Petersburg, Russia.

 

Jury:
  • Boro Drašković, director – president of the jury (Serbia)
  • Dragana Bošković, theatrologist and critic (Serbia)
  • Slavko Milanović, dramaturge (Serbia)

 

The best performance:

A Midsummer Night’s Dream – William Shakespeare, directed by Zoltan Puskas / Novi Sad Theatre – Újvidéki Színház, Novi Sad (Serbia)

4th JoakimInterfest 2009 + -
Curator:
  • Dragan Jakovljević, director

 

  • Club New World Order– based on texts by Harold Pinter, Heiner Müller and Plato, directed by Aleksandar Dunđerović / Princely-Serbian Theatre from Kragujevac, (Serbia) and Manchester Collective (England)
  • God of Carnage – Yasmina Reza, directed by Franka Perković / Rugantino Theatre from Zagreb (Croatia)
  • Don Juan – Jean-Baptiste Poquelin Molière, directed by Bogdan Čaba / “Alexandru Davila” Theatre, Pitesti (Romania)
  • The Cherry Orchard – Anton Pavlovich Chekhov, directed by Aleksandar Dunđerović / Collective Encounters – Liverpool, Manchester and London (England)
  • The Border – Venko Andonovski, directed by Sofija Ristevska / Small Drama Theatre – Bitola and Ancient theatre of Ohrid (Macedonia)
  • Other Side – Dejan Dukovski, directed by Martin Kočovski / Small Drama Theatre – Bitola (North Macedonia)
  • The Patriots – Jovan Sterija Popović, directed by Larry Zappia / Užice National Theatre (Serbia)
  • Milošević at the Hague – Milan Dragićević, directed by Sheryl Stoodlay and Milan Dragićević / Serious Play! TheatreEnsemble from New Hampton, Massachusetts (USA)
  • The Passion of Trojan Women – directed by Antonio Pizzicato and Salvatore Tramacere / Koreja Theatre (Italy)

 

Accompanying programme:
  • Ten Days of Captain Postnikov – Mikaelo Bronstein, directed by Milić Jovanović / Shelter scene from Kragujevac (Serbia)

 

Jury:
  • Anastas Popdimitrov, actor, director of the Drama and Puppet Theatre, Vratsa (Bulgaria) – president of the jury
  • Dragana Bošković, theatrologist (Belgrade)
  • Slobodan Savić, theatre critic and writer (Belgrade)

 

The best performance:
  • The Cherry Orchard – Anton Pavlovich Chekhov, directed by Aleksandar Dunđerović / Collective Encounters – Liverpool, Manchester and London (England)
3rd JoakimInterfest 2008 + -
Curator:
  • Dragan Jakovljević, director

 

  • Thesis – Gerry Dukes, Paul Meade and David Parnell, directed by Dan Tudor / Princely-Serbian Theatre from Kragujevac (Serbia)
  • Intimate Self-Portrait of Frida Kahlo – Slavenka Milovanović Pregelj and Ivana Vujić, directed by Ivana Vujić / The Maribor Slovene National Theatre (Slovenia)
  • Wild Flesh – Goran Stefanovski, directed by Lari Zapia / National Theatre of the Republic of Srpska, Banja Luka (Republika Srpska)
  • A Midsummer Night’s Dream – William Shakespeare, directed by Nikolai Polyakov / Drama and Puppet Theatre Vratsa (Bulgaria)
  • Arts and Leisure – Steve Tesich, directed by Nemanja Ranković / Užice National Theatre (Serbia)
  • Skin Deep – Paul Meade, directed by Dan Tudor / “Alexandru Davila” Theatre, Pitești(Romania)
  • Gusto – Mirza Fehimović, directed by Egon Savin, The Belgrade Drama Theatre from Belgrade (Serbia)
  • Hunger – Knut Hamsun, directed by Józef Markocki / The Form Theatre Wrocław (Poland)

 

Accompanying programme:
  • Like Me – author project by Lara Jankovič, directed by Zijah Sokolović / Mini theatre in co-production with the B-51 Cultural Society (Ex Ponto – International Performing Arts Festival) from Ljubljana (Slovenia)

 

Jury:
  • Gjorgi Jolevski, actor (North Macedonia) – president of the jury
  • Ersi Vasilikioti, actress and director (Greece)
  • Marija Vasiljević, actress (Serbia)
  • Muhammet Nurullah Tunçer, set designer and director (Turkey)
  • Nebojša Dugalić, actor (Serbia)

 

The best performance:
  • Gusto – Mirza Fehimović, directed by Egon Savin / The Belgrade Drama Theatre from Belgrade, Serbia.
2nd JoakimInterfest 2007 + -
Curator:
  • Dragan Jakovljević, director

 

  • Family Stories – Biljana Srbljanović, directed by Jovica Pavić / National Theatre of the Republic of Srpska from Banja Luka (Republika Srpska, B&H)
  • Betrayal – Harold Pinter, directed by Žanko Tomić / Bitef Theatre from Belgrade (Serbia)
  • The Government Inspector – Nikolai Vasilyevich Gogol, directed by Horaţiu Mălăele / The Comedy Theatre from Bucharest (Romania)
  • The Fairy Tale of the Emperor’s Dead Daughter – Nikolaj Koljada, directed by Boško Dimitrijević / Princely-Serbian Theatre from Kragujevac (Serbia)
  • Mozart and Salieri – Alexander Pushkin, directed by Valerie Persikov / Russian Academic Youth Theatrein Moscow (Russia)
  • Mosaic – screenplay and direction by Eduard Codina Pujolriu / theatre troupe from Barcelona (Spain)
  • Ivanov – Anton Pavlovich Chekhov, directed by Roman Polák / Slovak Chamber Theatre, Martin (Slovakia)
  • Death and the Dervish – Meša Selimović, directed by Erol Kadić / Croatian National Theatrein Mostar (Bosnia and Herzegovina)
  • Antigone – Bertolt Brecht, directed by Ivana Vujić / Concrete Hall Theatre from Belgrade (Serbia)
  • Gola vera” – Đorđe Milosavljević, directed by Aleksandra Kovačević / Cultural Centre “Anton Panov” from Strumica (North Macedonia).
  • Don Juan Comes Back from the War – Ödön von Horváth, adapted and directed by Vladimir Lazić / “Dobrica Milutinović” Theatre from Sremska Mitrovica (Serbia)
  • Freud’s Couch – Cornel Udrea, directed by Matei Varodi / “Alexandru Davila” Theatre, Pitești (Romania)
  • Fritzspiel – Boris Senker, directed by Robert Raponja / National Theatrein Subotica (Serbia)

 

Accompanying programme:
  • Seven – based on Aeschylus tragedy Seven Against Thebes, directed by Uroš Jovanović / Princely-Serbian Theatre and Academic Chamber choir “Liceum” from Kragujevac (Serbia)

 

Jury:
  • Ivan Klemenc, actor and professor (Serbia) – president of the jury
  • Dragana Bošković, theatrologist and critic (Serbia)
  • Krisa Mantaka, costume designer and professor (Greece)
  • Ljuboslav Majera, director and professor (Serbia)
  • Mircea Giculescu, author and theatre critic (Romania)

 

The best performance:
  • The Government Inspector – Nikolai Vasilyevich Gogol, directed by Horaţiu Mălăele / The Comedy Theatre from Bucharest (Romania)
1st JoakimInterfest 2006 + -
Curator:
  • Dragan Jakovljević, director

 

  • The Last Moons – Furio Bordon, directing and scenography: Massimo Luconi / Princely-Serbian Theatre from Kragujevac (Serbia)
  • The Petrified Prince – Henning Mankel, stage adaptation and direction by Marc van der Velden / Little Theatre “Duško Radović” from Belgrade (Serbia)
  • Stones in His Pockets – Marie Jones, directed by James Barrett / The John Thaw Studio Theatre (England)
  • A Little Trilogy of Death – Elfriede Jelinek, directed by Nebojša Bradić / The Belgrade Drama Theatre (Serbia)
  • Night of the Gods – Miro Gavran, directed by Jug Radivojević / Theatre Plus and Herceg Novi Theatre (Montenegro)
  • Gretchen 89 ff – Lutz Hübner, directed by Boris Liješević / Serbian National Theatre from Novi Sad (Serbia)
  • Klara, Something Unexpected Has Happened – Aneta and Ivan Tomašević, directed by Ivan Tomašević / Scene Mask from Šabac (Serbia)
  • Three Days and Three Nights of Love – Branko Jordan and Magda Lojk, directed by Tomaž Štrucl / Glej Theatre from Ljubljana (Slovenia)
  • Emigrants – Slavomir Mrožek, directed by Aleksandar Mihailović and Vladimir Posavec / The National Theatre Niš (Serbia)
  • Extremities – William Mastrosimone, directed by Dan Tudor / “Alexandru Davila” Theatre Pitești (Romania)
  • Božo’s Comin’ Any Moment Now… – Ivica Ivanišević, directed by Mario Kovač / Rugantino Theatre from Zagreb (Croatia)

 

Accompanying programme:
  • Pylades – Pier Paolo Pasolini, directed by Andrea Paciotto / Užice National Theatre (Serbia)
  • The Trial of Harold Pinter – Multimedia performance by Aleksandar Saša Dunđerović.

 

Jury:
  • Dragana Bošković, theatrologist and critic (Serbia) – president of the jury
  • Snežana Kovačević, costume designer (Serbia),
  • John Murdoch, playwright (England),
  • Pierre Walter Politz, director (Germany).

 

The best performance:
  • The Petrified Prince – Henning Mankel, stage adaptation and direction by Marc van der Velden / Little Theatre “Duško Radović” from Belgrade (Serbia)